Wymieszanie stylów

Jak wykorzystać praktycznie przedmioty o różnej stylistyce urządzając wnętrze

styl eklektycznyPo przeniesieniu się do kolejnego domu lub lokalu jak najrychlej pragniemy rozpocząć jego urządzanie aby nadać mu wygląd będący odzwierciedleniem naszego gustu oraz naszej osobowości. Zwykle już widząc takie mieszkanie przed zakupem nasuwają nam się pierwsze pomysły co można z nim zrobić, czasem dodatkowo podobają nam się konkretne kierunki w tworzeniu wnętrz. Wybrane spośród nich potrzebowały by jednak wymiany istotnej części z posiadanych przez nas rzeczy aby zapewnić spójny oraz harmonijny z standardami określonego stylu wygląd. Najczęściej natomiast mamy do dyspozycji sprzęty, które niejednokrotnie dość drastycznie odbiegają od siebie stylistyką. Połączenie ich w pewną spójną całość umożliwi nam urządzenie lokalu w trendzie eklektycznym, to jest takim jaki kojarzy elementy nowoczesności z historią.

Są szczęśliwcy, którzy mają antyczne, odziedziczone po przodkach meble, dodatki dekoracyjne lub fotografie. Zamiast je wyrzucać żeby stworzyć stanowisko na nowe sprzęty przemyślmy ich użycie w nowym kształcie. Wiele przedmiotów nabiera nowego blasku i charakteru po drobniejszych lub większych przeróbkach. Daje to pole do popisu dla kreatywności ponieważ powiązania z pozoru nie dopasowanych do siebie stylów potrzebują większego talentu aniżeli bezmyślne kopiowanie gotowych wnętrz z czasopism lub dostępnych w internecie wzorów aranżacji. Co więcej, sporo osób szuka takich antycznych przedmiotów z tęsknoty za historią (wiadomo – dawniej zwykle bywało lepiej…). Poszukują ich na rynkach staroci oraz w antykwariatach, gdzie ceny niejednokrotnie są delikatnie mówiąc dość lichwiarskie. Nie ma się co oszukiwać, iż naprawa oraz zmiana antycznych sprzętów jest osiągalna zupełnie za darmo. Czasem starczy puszka farby, czasami potrzeba poszukać stolarza, który zrobi zniszczone elementy lub szklarza, który przytnie na miarę niestandardowe tafle szkła do witrynki.

Na koniec natomiast efekt finalny może zaskoczyć wszystkich znajomych przywykłych do mało innowacyjnych projektów wnętrz jakie spotyka się powszechnie.