Ekologiczne meble

Przez ostatnie kilka lat zauważalna jest moda na meble wykonane ze zwykłych palet drewnianych. Wbrew stosunkowo taniemu oraz łatwo osiągalnemu materiałowi z jakiego są sporządzone meble takie mogą osiągać kolosalne ceny. Jeśli jednak masz trochę talentu do majsterkowania możesz takie meble zrobić samodzielnie z pomocą ogólnie dostępnych budulców.

paletyWpierw trzeba pomyśleć jaki mebel chcesz wykonać. Palety perfekcyjnie nadają się np. na szafkę, półkę, stół albo ramę łóżka. Lecz nie z każdej palety można zrobić mebel.

Restrykcyjne przepisy w logistyce międzynarodowej określają by palety zostały zabezpieczone przed chorobami i szkodnikami zanim wjadą na teren obcego państwa. Zabezpiecza się je różnymi sposobami. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie palety jest procedura fumigacji tzn. konserwacja bromkiem metylu. Taka metoda konserwacji palety często stosowana jest przez firmy chińskie. Bezwzględnie nie można stosować takich palet do wykonania mebli ze względu na szkodliwe substancje jakimi jest ona zabezpieczona. Odmienną metodą na zabezpieczenie palet jest procedura suszenia (palety fitosanitarne). Palety zabezpieczane w ten sposób są suszone w temperaturze około 70°C co niszczy występujące w drewnie mikroorganizmy. Poddane takiemu procesowi palety można bez problemu użyć do zrobienia mebli.

Palety robi się ze stosunkowo pospolitego drewna, z tego powodu musimy je odpowiednio zakonserwować. Można np. przeszlifować deski papierem ściernym i przejechać warstwą lakieru (na paletach z reguły umieszczone są pieczątki, które mają dodatkowy walor ozdobny więc nie chcemy ich usuwać, jeśli ich nie ma to można po prostu taką paletę zabejcować lub zamalować na inny kolor).

W ten oto sposób za kilkadziesiąt złotych możesz mieć mebel, za który w sklepie zapłacisz minimum kilkaset złotych.